Kurser
Lägst betyget E/3/G i följande kurser eller motsvarande kunskaper
- Hantverksteknik 1, 200p
- Hantverksteknik 2, 200p
- Hantverksteknik 3, 200p
- Hantverksteknik 4, 200p
Yrkeserfarenhet
Omfattning och längd:
1 år heltid
Typ av yrkeserfarenhet:
Om den sökande inte kan vidimera godkända förkunskaper med innehåll i enlighet med ovan angivna kurser med bäring på berört yrke så kan minst ett års yrkeserfarenhet ersätta detta krav. Det innebär att den sökande ska ha minst tolv månaders väl dokumenterat arbete på heltid inom yrkesområdet. Då antalet smala yrken som berörs är omfattande så vill vi påpeka att även kurser från vissa andra utgångar utöver redan nämnda kurser på Hantverksprogrammet kan ge en del av den behörighet som behövs, exempelvis:
Bygg-och anläggningsprogrammet,
Bygg och Anläggning 1, 200 p
Bygg och Anläggning 2, 200 p
kan helt eller delvis ge tillräckliga särskilda förkunskaper för behörighet för exempelvis timmerman, fönsterrenoverare, båtbyggare, dekorationsmålare.
Vård- och omsorgsprogrammet med nedanstående kurser kan delvis ge särskild behörighet för exempelvis tatuerare
Medicin, 100p
Etik och människans livsvillkor, 100p
Vård och omsorgsarbete 1, 100p
Restaurang och livsmedelsprogrammet med nedanstående kurser kan delvis ge tillräckliga särskilda förkunskaper för behörighet för exempelvis ystare och bryggare
Livsmedels- och näringskunskap 100 p
Hygienkunskap 100 p
Estetiska programmet som helt eller delvis kan ge tillräckliga särskilda förkunskaper för behörighet för exempelvis perukmakare, finsnickare, attributmakare, maskör, bokbindare, dockmakare, konstinramare
Estetisk kommunikation, 100p
Konst och kultur, 50p
Bild, 100p
Form, 100p