IT-säkerhetsutvecklare

Bunden | Göteborg

Den digitala förändring som sker ställer ökade krav på cybersäkerhet. Var med och jobba för en tryggare framtid - läs till IT-säkerhetsspecialist.

Omfattning 425 YH-poäng (ca 2 år)

Examen Yrkeshögskoleexamen

CSN-berättigad Ja

Undervisningsspråk Svenska och engelska

Studietakt 100%

Kvalifikationsnivå (SeQF) 5

Studerandeavgift Nej

Nästa utbildningsstart

1 augusti 2025

Gå till utbildningen

Sista ansökningsdatum

Kontakta utbildningsanordnaren

Fler starter

1 augusti 2026

Om utbildningen

Bli en eftertraktad IT-säkerhetsexpert med EC Utbildnings heltidsutbildning!

I vår IT-säkerhetsutbildning får du en djupgående förståelse för datasäkerhet med fokus på virtuella och molnbaserade miljöer. Du lär dig:

Säkerhetsaspekter i ledande operativsystem: Få gedigen kunskap om säkerhetskonfigurationer och felsökning i Windows, Mac OS och Linux.
Identifiera och minimera risker: Lär dig att identifiera potentiella hot och vidta åtgärder för att skydda system och data.
Skapa och använda skript: Utveckla programmeringskunskaper för att automatisera, felsöka och effektivisera säkerhetsarbetet.
Analysera skript och loggar: Förstå hur skript fungerar och analysera loggar för att identifiera säkerhetsbrister.
Praktisk erfarenhet och värdefulla kontakter:

Utbildningen innehåller längre praktikperioder där du får tillämpa dina kunskaper i verkliga situationer och skapa värdefulla kontakter i branschen. Du får möjlighet att:

Samarbeta med erfarna IT-säkerhetsexperter.
Lär dig av verkliga utmaningar och lösningar.
Bygga upp ett professionellt nätverk för framtida jobbmöjligheter.

Våra lärare har en gedigen bakgrund inom IT-säkerhet och delar med sig av sin expertis och branschkunskaper. Du får en inblick i de senaste trenderna, teknikerna och utmaningarna inom området.

IT-säkerhetsutbildningen är en heltidsutbildning på 40 timmar i veckan. Den ger dig allt du behöver för att bli en framgångsrik IT-säkerhetsexpert med eftertraktade färdigheter och goda jobbmöjligheter.

Efter avslutad utbildning kan du bland annat arbeta som:

IT-säkerhetsspecialist
Säkerhetsanalytiker
Penetrationstestare
Incidentresponskoordinator

Skärpta krav på underlag vid säkerhetsprövning

Den 1 juni 2022 begärde säkerhetspolisen att regeringen – genom tillägg i säkerhetsskyddsförordningen (2021:955) – stärker regleringen om krav på utredning vid säkerhetsprövning och tydliggör att den som prövningen gäller ansvarar för att underlaget är tillräckligt och att brister i utredningen utgör hinder mot godkänd säkerhetsprövning.

Vad innebär det?

Företag som jobbar med IT-säkerhet kan klassas som en säkerhetskänslig verksamhet. Därför kan arbetsgivare komma att göra en bakgrundskontroll när du söker LIA eller arbete. De kan bland annat begära ett utdrag från polisens belastningsregister och i vissa fall genomföra säkerhetsprövning. Registret omfattar inte bara domar via domstol utan även mindre, i många fall obetydliga brott, så som fortkörning. Om du har en anmärkning i en sådan kontroll kan du få svårigheter att fullfölja utbildningen och få jobb i branschen. Arbetsgivare kan också komma att göra en koll på medborgarskap. Detta gäller främst dig som har dubbelt medborgarskap. Förslaget lyder: När den som prövas har utländskt medborgarskap eller annan anknytning till utlandet, ska vid bedömningen särskild vikt läggas vid det säkerhetshot mot Sverige som landet ifråga utgör.
Detta gör att du som innehar dubbelt medborgarskap, eller annan anknytning till utlandet kan komma att få problem med att få en LIA-plats samt även att få jobb efter avslutad utbildning.

Visa mer

Behörighet

Utbildningsanordnare

Här hittar du kontaktuppgifter till skolan som anordnar utbildningen.

Logotyp

EC Utbildning AB Göteborg