.NET-utvecklare

Bunden | Göteborg

Som .NET-utvecklare jobbar du med att skapa IT-system och applikationer på en avancerad nivå.

Omfattning 400 YH-poäng (ca 2 år)

Examen Yrkeshögskoleexamen

CSN-berättigad Ja

Undervisningsspråk Svenska och engelska

Studietakt 100%

Kvalifikationsnivå (SeQF) 5

Studerandeavgift Nej

Nästa utbildningsstart

21 augusti 2023

Gå till utbildningen

Öppen för sen anmälan

Sista ansökningsdatum

7 maj 2023

Om utbildningen

Idag är det stor efterfrågan på programmerare och utvecklare vilket ger goda chanser, inte bara att få jobb, utan även att få sätta igång med viktiga uppdrag direkt efter examen.

Efter avslutad utbildning är du en kunnig programmerare/utvecklare inom .NET och C#. Du har kunskap om och kan arbeta med verktygen och systemen som används i branschen. Du lär dig tillämpa agila metoder. Under utbildningen samarbetar du med studenter som läser andra utbildningar inom IT, vilket lär dig att arbeta i projekt där ni löser tekniska problem och får därmed en bred grund att stå på som programmerare.

Du kommer ha kompetenser och färdigheter att arbeta utefter Scrum, du kan bygga Windows-applikationer och självständigt bygga applikationer och skapa underhållsvänlig kod

Visa mer

Behörighet

Utbildningsanordnare

Här hittar du kontaktuppgifter till skolan som anordnar utbildningen.

Logotyp

IT-Högskolan Sverige AB

Webbplats

Telefon