Testare
Göteborg | Bunden
Omfattning 400 poäng (ca 2 år)
Examen Yrkeshögskoleexamen
CSN-berättigad Ja
Undervisningsspråk Svenska
Studietakt 100%
Kvalifikationsnivå (SeQF) 5
Studerandeavgift Nej
Sista ansökningsdatum
Kontakta utbildningsanordnaren
Platser
32
Om utbildningen
När ett nytt IT-system eller en ny applikation på ett företag ska byggas eller förändras, behöver användarvänligheten och funktionaliteten kontrolleras och testas, innan det börjar användas. Att testa är viktigt då datasystem blir mer och mer komplexa, och förändringar i olika system påverkar andra delar i verksamheten. En Testare arbetar ofta tillsammans med systemutvecklare och de som har beställt ett system. Det är också vanligt att en Testare fungerar som projektledare genom att organisera arbetet för de som deltar i testandet. Systembeställare och användare av ett nytt system behöver också få hjälp och instruktioner av testaren.
Testare passar dig som
• Är tekniskt intresserad, noggrann, strukturerad och lösningsorienterad
• Är socialt kompetent med drivkraft och initiativförmåga
• Tycker om att driva och leda projekt
Utbildningen
• 2 år
• Testning, Agil applikationsutveckling, kravhantering och kommunikation. Detaljerad information finner du i kursöversikten.
• 2 LIA-perioder (praktik) ger dig värdefull erfarenhet. Du får även goda möjligheter att knyta kontakter med framtida arbetsgivare.
Framtiden ser bra ut!
• Efterfrågan på Testare och Testledare kommer att öka de kommande tio åren. Ökningen sker framför allt i informations- och kommunikationsföretag, men antalet sysselsatta ökar också inom andra typer av konsultföretag. Allt fler appar och digitala tjänster utvecklas, och de måste testas innan de kan användas.
Efter Newtons utbildning till Testare kan du arbeta som:
o Testare
o Mjukvarutestare
o Testledare
• Ingångslönen för en Testare ligger runt 28 000 kr, snittlönen 31 500 kr och topplöner från 45 000 kr.
Utbildningsanordnare
Här hittar du kontaktuppgifter till skolan som anordnar utbildningen.